• تهران - شهرک صنعتی شمس آباد - بلوار نخلستان - گلشید 7 - پلاک 23
 • opetco@gmail.com

لپینگ ماشین | تجهیزات پولیشینگ | lapping

ماشین لپینگ

در شیرهای صنعتی صنایع  نفت، گاز ، پتروشیمی، نیروگاهی ، برای جلوگیری از نشت سیال، نیاز به صافی سطح بالا بین سطوح آببندی می باشددر مواردی که راهی به جز آببندی فلز بر روی فلز وجود ندارد؛ پرداختکاری این سطوح اهمیت ویژه ای به لحاظ ایمنی و اقتصادی دارد. لپینگ که جزء فرآیندهای براده برداری در اندازه های میکرونی می باشد، به عنوان فرآیند ماشین کاری نهایی یا لپینگ برای ایجاد کیفیت مورد نیاز استفاده می گردد.

البته فرایند لپینگ کاری نه تنها در  شیرهای صنعتی که در سایر صنایع مانند ساخت و تعمیر پمپ های هیدرولیک، ساخت مکانیکال سیل، ساخت و تعمیر قطعات صنایع هوایی و اویونیک و ساخت و تعمیر قطعات کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد .

شرکت مهندسی پولاد اوژن توانسته با دانش بومی و  رعایت کلیه استانداردهای بین المللی دستگاه لپینگ را تولید و راهی بازار های داخلی و خارجی نماید .

دستگاه های تولیدی این شرکت به 3 دسته تقسیم بندی گردیده است :

1-دستگاه لپینگ دستی .(Handle Lapping)

2-دستگاه گریندر پرتابل مخصوص شیرهای دروازه ای . (gate valve Grinder) .

3-دستگاه گریندر پرتابل مخصوص شیرهای گلوب . (globe valve Grinder) .

4-دستگاه لپینگ ثابت . ( Lapping machine Unit)

عملیات گریندینگ :

گریندینگ (GRINDIN) یا همان سنگ زنی مهم ترین مرحله از عملیات براده برداری است، که عمل برداشتن مواد اضافه روی قطعه را با سایش انجام می دهد.

در این بین با توجه به سرعت زیاد در سنگ زنی پیامدی به نام گرما را به دنبال داریم که خود باعث ی خطای جدید در عملیات براده برداری می شود. از این رو در عملیات های گرندینگ استفاده از سیالات روانکار، باعث روانکاری و براده برداری آسان از سطح قطعه می شود، یک روانکار مناسب باعث می شود ذرات براده به راحتی از نقطه تماس قطعه و ابزار دور شود، همچنین به علت خاصیت خنک کنندگی، از افزایش دما در نقطه تماس جلوگیری به عمل می آورد و در نتیجه باعث ایجاد سطحی صاف و صیقلی می شود .

شرکت مهندسی پولاد اوژن تنها نماینده انحصاری کمپانی (Stahli) سوئیس (سازنده کلیه دستگاه های لپینگ و سنجش میزان صافی سطح ) در ایران و تخصصی ترین مرکز ساخت و طراحی دستگاه لپینگ ماشین با دانش کاملا بومی و با همکاری اساتید دانشگاه تهران در ایران می باشد .همچنین متعلقات این دستگاه نظیر لامپ مونو کروماتیک ،  ساعت اندازه گیری ، لنز و وان التراسونیک به همراه عرضه کلیه ساینده ها  با رنج سختی 2 الی 18 میکرون در این شرکت به همراه گواهی ساخت و گارانتی 12 ماه قابل عرضه می باشد .

لپینگ دستی :

لپینگ دستی همانطور که از نامش پیداست با دست انجام می گیرد. برای این کار می بایست  یک میز لپینگ دستی ( سنگ لپینگ رو میزی ) از مارک های معتبر تهیه نمود. ابعاد این سنگ می بایست مطابق با قطعه هدف باشد، اما بطور کل سنگ لپینگ دستی با ابعاد ۴۰ × ۴۰ cm   و  ۶۰ × ۶۰ cm پر کاربرد ترین آنها هستند. جهت لپ کردن قطعه می بایست با حرکت آن به صورت 8   یا  ∞  به کمک دست بر روی سنگ لپینگ و استفاده از روغن الماسه به هدف نهایی که همان فلتنس Flatness    می باشد، رسید.

نکته مهم در نگهداری سنگ لپینگ دستی این است که الزاما یک کاور  بر روی سنگ طوری قرار داده شود که علاوه بر ممانعت از برخورد ابزار و قطعات به سطح سنگ، بدنه کاور نیز با سطح سنگ تماس نداشته و سنگ لپینگ در درجه بین 18 الی 22 درجه نگهداری و استفاده گردد .

لپینگ ماشین

دستگاه لپینگ

دستگاه جهت سطوح مسطح و ترجیحا قطعات دارای

دو سطح موازی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگیهای این دستگاه عبارتند از :

1-قابلیت کنترل سرعت دوران

2-صفحه استاندارد مسطح و مقاوم به سایش

3-رینگهای آلیاژی مخصوص چند منظوره

4-دارای مخزن ساینده

5-کنترل سیستم پاشش مواد ساینده

6-تنظیم زمان کارکرد

7-تعویض صفحه ساینده

8-دارای  HMI(انتخابي)

9-محفظه جمع آوری مواد مصرفی

10- وزنه نگهدارنده قطعه کار بر روی صفحه

11- سیلندر پنوماتیک جهت تنظیم فشار بر روی قطعه کار (انتخابی)

12- سیستم خنک کننده صفحه ( در برخی از مدلها ارایه می گردد.)

لپینگ ماشین
لپینگ ماشین

دستگاه لپینگ متناسب با نیاز در ابعاد مختلفی ارایه می گردد. با تغییر ابعاد دستگاه ، ابعاد صفحه لپینگ و سایز رینگهای سازنده نیز تغییر می کند. همچنین توان مصرفی دستگاه نیز متفاوت خواهد بود.در جدول ذیل محصولات شرکت پولاد اوژن همراه با اطلاعات مربوط به هرکدام از مدلها ارایه شده است.

لپینگ ماشین

لوازم جانبی دستگاه لپینگ ماشین :

1- لامپ مونوکروماتیک

این لامپ جهت تابش نور با زاویه 45 درجه بر روی سطح کار پرداخت شده با طول موج یکسان کاربرد دارد . لامپ استفاده شده در مجموعه دستگاه شرکت پولاد اوژن از نوع گاز سدیم است. این دستگاه با برق 220 ولت کار می کند.

2- لنز :

لنز، عدسی کاملا مسطح و بدون ناخالصی جهت انعکاس بازتاب طول موج بر روی سطح پرداخت شده که به همراه لامپ میتواند میزان صافی سطح قطعه لپینگ شده را نشان دهد.

اگر قطعه به میزان استاندارد لپینگ شده و کاملا تمیز شده باشد؛ با قرار دادن لنز بر روی قطعه و قرار دادن مجموعه زیر لامپ خطوط سایه – روشنی ملاحظه می شود که تفسیر این خطوط میزان صافی سطح قطعه را مشخص می نماید.

لپینگ ماشین
به طور نمونه شکلهایی که ممکن است ملاحظه شود ؛ در جدول فوق آورده شده است. همانطور که ملاحظه می شود قطعات ممکن است در سطح میکرونی محدب ویا مقعر باشد.

3- وان التراسونیک :

یکی از نکات بسیار مهم برای ملاحظه میزان صافی سطوح ، تیز بودن انها می باشد. قطعاتی که می خواهند لپینگ شوند و یا قطعای که لپینگ شده اند و قرار است در زیر لامپ و لنز مشاهده شوند. می بایست کاملا تمیز گردند.وان آلتراسونیک برای شستشوی قطعات بسیارچرب و غیرقابل دسترس با کمک جریان ماوراءصوت مورداستفاده قرارمی گیرد.

لپینگ ماشین

روغن و امولوسیون و پودر های ساینده : لپینگ ماشین

روغن مخصوص لپینگ با شماره فنی SPO11000 در بسته بندیهای ۱ لیتری، ۴ لیتری و ۲۰ لیتری قابل ارائه می باشد.

پودر الماس Diamond  نیز در اندازه های ۲ و ۳ و ۴ و ۶ و ۸ و ۱۰ و ۱۲ و ۱۴ و ۲۰ و ۲۵ و ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ میکرون قابل ارائه می باشد.

پودر الماس در بسته های ۱۰ و ۲۰ و ۵۰ گرمی و امولوسیون الماسه نیز در بسته بندی های ۱ لیتری قابل ارائه می باشد.

گریندر Portable Grinder

مشخصات و مزایای دستگاه Portable GRINDER  شرکت پولاد اوژن

 • دقت بالا در اصلاح سطوح آب بند شیرآلات نسبت به تعمیرات کارگاهی
 • کاهش چشمگیر هزینه تعمیرات و اصلاحات سطوح آب بند شیرآلات (Seat & Plug) قیمت بسیار مناسب با توجه به کارایی فراوان کاربری و تنظیمات بسیار ساده
 • نصب ایمن قابل تنظیم برای هر ارتفاع
 • طراحی سبک و قابل اطمینان
 • عمر طولانی به سبب استفاده از مواد مرغوب، با کیفیت و مقاوم در برابر سایش
 • امکان نصب در هر موقعیت اتصالات )عمودی یا افقی بودن اتصالات ( قابلیت نصب بر روی انواع اتصالات )با فلنج بودن اتصالات یا بدون آن، دو پهن بودن، گردی و …(
 • استفاده از ورق های سمباده قابل تعویض و مناسب برای سنگ زنی (Grinding) و حتی کیفیت سطح (Lapping) دارای دو نوع درایو قدرتمند پنوماتیک و الکنریکی قدرتمند برای تنظیم فشار کاری )فشار سنگ زنی و پرداخت(
 • مستقل از عرض، شیب و سختی سطوح آب بند
 • جعبه محکم و مقاوم، تعبیه محل مخصوص برای هر قطعه از دستگاه و امکان حمل و نقل آسان
 • دارای سیستم یاتاقان دورانی منحصر بفرد برای گرفتن آرایش زاویه سیت ها
 • طراحی مناسب خورشیدی ها در سایزهای مختلف به صورت سبک، محکم و مدرج شده. از سایزهای 2 الی 12 اینچ (سایزهای مختلف دیگرنیز در اسرع وقت بنا بر سفارش مشتری آماده می گردد.)
 • دارای نشیمنگاه زاویه دار جهت گرند کردن plug ها

دستگاه گریندینگ گلاب ولو   :Globe valve Grinder   (سری OPGV)

این دستگاه برای شیرهای زیر مناسب است:

1- شیرهای گلاب Globe Valve

2- شیرهای یکطرفه Check Valve

3- شیرهای ایمنی Safety Relief Valve

لپینگ ماشین
محدوده ابعادی محصولات برای شیرهای با سایزهای مختلف به شرح ذیل است:

لپینگ ماشین
نیروی محرک دستگاه: – برق 220 V AC – 50 Hz – باد 6 bar / 90 psi

دستگاه گیریندینگ عمودی 🙁 gate valve Grinder ) (سری OPGH)

این دستگاه برای شیرهای زیر مناسب است:

1- شیرهای دروازه ای     Gate Valve

2-  شیرهای یکطرفه Swing Check Valve

3- دیسک گوه ای Gate Valve wedge and disk

شکل شماتیک  بالا بیانگر سطوح کاربردی برای دستگاه سری OPGH می باشد. سطوحی که با رنگ قرمز مشخص شده اند نسبت به سطح افق دارای زاویه هستند که می تواند تا 90 درجه متغیر باشد.

جدول شماره 2

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.